programowanie asembler algorytmy

przydatne programy

Przedstawię tu programy, które sam używam i chcę polecić również Wam.


Klient p2p:

Istnieje wiele sieci do wymiany plików. Do każdej sieci zostało napisane również wiele programów, które obsługują wymianę plików poprzez tą sieć. Oto spis niektórych sieci i programów je obsługujących:

Oczywiście wymieniłem tylko niektóre programy. Zazwyczaj taki program obsługuje tylko 'swoją' sieć i nie jest w stanie przesyłać plików inną siecią. Ja jednak chcę zwrócić Twoją uwagę na Shareazę. Jest to klient, który potrafi przesyłać pliki poprzez sieci ed2k, BitTorrent, Gnutella 1 i Gnutella 2. I robi to bardzo dobrze. Nie trzeba czekać w kilkutysięcznych kolejkach jak w eMule, nie trzeba szukać odnośników do plików w sewisach WWW jak w BitTorrencie i nie trzeba martwić się czy przypadkiem plik się błędnie nie ściągnie jak w Kazaa.
Godne uwagi jest także wygląd (można zmieniać skórki) i prostota obsługi, a także pełna kontrola nad tym co się dzieje.

Obsługa Shareazy:

Po zainstalowaniu Shareazy należy zmienić język programu na polski (jeżeli wcześniej sam się nie ustawił). Przy instalowaniu Shareazy uruchomi się kreator, w którym podajemy parametry naszego łącza. Zalecam podanie prawdziwych wartości, gdyż jeżeli wpiszesz zaniżoną wartość to ściąganie plików będzie trwało wolniej. Program pyta się także, czy nie jesteś za firewallem. W takich przypadkach ściąganie plików jest utrudnione, a czasem niemożliwe. Sugerowałbym więc tak ustawić firewalla, aby nie blokował Shareazy (ale pozostaiwnie antywirusa włączonego i wyłączenie zdalnego zarządzania Shareazą). Po zainstalowaniu zalecam także wyłączenie obsługi sieci ed2k. Dlaczego? Ściąganie plików przez tą sieć trwa wieczność, a goście cały czas ciągną od Ciebie pliki, nie dając nic w zamian. Na początku program uruchamia się w zbajerowanej skórce. Mi to przeszkadzało więc wyłączyłem sobie skórki, ale Shareaza nadal wygląda bardzo ładnie. U góry widać kontrolera, czyli okienko pokazujące stopień wykorzystania pasma. U dołu tego okienka jest czerwony trójkącik - suwak za pomocą, którego ograniczamy szerokość pasma. Zalecam przesunięie go maksymalnie w prawo (makszymalny transfer), zwłaszcza jeżeli nie oglądasz w tym czasie www, a tylko sobie np: grasz. Zalecam także zmianę domyślnych folderów do których mają być ściągane pliki. Uwaga: Shareaza oferuje ustawienie dla ŚCIĄGANYCH i ŚCIĄGNIĘTYCH plików. Nie wolno ustawić obu na ten sam folder, gdyż wtedy Shareaza nie będzie mogła udostępnić Twoich zasobów. Zresztą udostępnionych folderów może być wiele - poszykaj w opcjach. Porada przy szukaniu plików: pozostaw szuaknie na parę minut (aby Shareaza zdążyła przeszukać sieć) i posortuj wyniki względem użytkowników. Staraj się zawsze wybierać pliki, które posiada największa ilość użytkowników - wtedy transfer będzie szybki. Czasem system hashowania zawodzi (baaardzo rzadko) i Shareaza nie może ściągnąć pliku do końca - hash nie jest zgodny z otrzymanym plikem. Może to być spowodowane przez to że jacyś użytkownicy od których ściągałeś mają błedną wersję pliku, a o tym 'nie mówią' (mogą mieć starą wersję programu itp.). W takim przypadku należy kliknąć na plik (w okienku ściągnia w Shareazie) prawym przyciskiem myszy, wybrać 'Zaawanasowana edycja' i kliknąć na 'Przyjmij, że plik jest w 100% poprawny i zweryfikuj'. To powinno rozwiązać problem.

Strona Shareazy to: www.shareaza.com. Jest tam też wersja polska (choć niekompletna). Na stronie możesz znaleźć odpowiedzi na wiele pytań, np: co oznaczają ikonki przy wyszukiwaniu plików (ważne - mówią, czy ktoś jest za firewallem, jest zajęty lub ma nie do końca ściągnięty plik).