programowanie asembler algorytmy

kurs asemblera

Na wstępie

Jak widać porzuciłem pisanie własnego kursu. Dlaczego? Bo w sieci istnieje wiele bardzo dobrze napisanych kursów asemblera i pisanie własnego nie miałoby większego sensu. Poza tym mogę więcej czasu poświęcić bardziej zaawansowanym projektom.

Od czego zacząć

Podstawowe pytanie każdego początkującego. Jeżeli nie umiesz jeszcze w ogóle programować, radzę nie brać ci się od razu za asembler. Dlaczego? Asembler jest raczej trudny na pierwszy (ale tylko pierwszy) rzut oka. Możesz szybko zniechęcić się i nawet znienawidzieć asembler. Na początek nawet zalecam nauczyć się tworzenia stron internetowych. To bardzo dobry początek na drodze do zostania koderem. Język HTML czy języki skryptowe (jak PHP lub JavaScript) są bardzo łatwe do opanowania. Do nauki polecam kurs HTML Pawła Wimmera i kurs PHP Leszka Krupińskiego. Zanim rozpoczniesz naukę PHP musisz znać język HTML bardzo dobrze.

Osobom które znają się na tworzeniu stron internetowych lub miały jakąś styczność z technologiami internetowymi bądź osobom które są bardzo kumate, przed nauką asemblera, polecam zapoznanie się z jakimś językiem wysokiego poziomu. Z taką wiedzą opanowanie asemblera przyjdzie ci dużo łatwiej (nawet nie wiesz jak dużo). Polecam Turbo Pascala.

Dostępność zasobów

Bardzo ważna sprawa. Dużo materiałów jest dostępnych w języku polskim, ale te najważniejsze i najbardziej wartościowe dla kodera chcącego się trochę poduczyć i wyjść ponad poziom amatorszczyzny są napisane w języku angielskim. Pomimo tego w języku polskim jest już dużo napisane o programowaniu w asemblerze pod system DOS i nawet nie znając kompletnie języka angielskiego można tworzyć całkiem ciekawe programy pod ten system.

Jednak nie ma co się łudzić, że sam DOS nam wystarczy. Praktycznie wszyscy koderzy chcą w końcu zrobić coś pod wINDOW$ czy OpenGL. W takim przypadku znajomość języka angielskiego jest, choć w minimalnym stopniu, niezbędna. Zaznaczam, że nie muszisz nie wiadomo jak szkolić się w asemblerze. Wystarczy pouważać trochę na lekcjach w gimnazjum czy liceum. I zaopatrzyć się w słownik komputerowy (polecam ten ze strony www.ajt.com.pl ). Gdy zaczynałem przygodę z programowaniem też niewiele angielskiego umiałem, ale większości rzeczy szło się domyślić. Z resztą przy pomocy słownika w bardzo szybkim tempie nabrałem biegłości w rozumieniu owych materiałów.

Od zera do kodera

Dobra, dosyć już tego pierniczenia ;) Zamieszczę tutaj odnośniki do stron zawierających potrzebne materiały. Lista będzie sukcesywnie uaktualniana.